mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes220
mod_vvisit_counterVčera423
mod_vvisit_counterTento týždeň2196
mod_vvisit_counterMinulý týždeň5199
mod_vvisit_counterTento mesiac8898
mod_vvisit_counterMinulý mesiac31166
mod_vvisit_counterSpolu4606677

Kto je online

Máme  hostí: 25  pripojení
Úvod Rok 2017 Bruegel, Raffael a Rubens vo Viedni /exkurzia/
Bruegel, Raffael a Rubens vo Viedni /exkurzia/  PDF  Tlač  Email
V stredu 25. októbra 2017 sme sa vybrali 50ti účastníci exkurzie do Viedne. Pritiahli nás tam veľké mená spomínaných autorov a ich diela. Okolo desiatej sme už boli vo Viedni, cesta bola bezproblémová. Ako prvú sme navštívili galériu Albertina, kde nás čakalo 80 originálnych kresieb, najmä perokresieb Pietra Bruegela st. s tematikou detských hier, holandkých prísloví, vidieka i mesta.

V tej istej galérii nás ohúrila i výstava Raffael Santi – 17 originálnych úžasne nainštalovaných malieb a veľké množstvo kresieb, návrhov, náčrtov, okrem iného aj návrhy na nástenné maľby pre pápežské komnaty vo Vatikáne. Očarení veľkosťou talentu oboch autorov sme sa vydali do historického centra mesta, navštívili sme tradične Dóm sv. Štefana. Po krátkej prestávke na obed sme pokračovali do Kunsthistorického múzea na veľkolepú výstavu Rubens – „Sila premeny“ s dielami tohto 1 z najvýznamnejších flámskych barokových maliarov. Výstava obsahovala 70 diel zo slávnych svetových zbierok a mapovala jednotlivé etapy jeho tvorby a formovanie ideálu krásy ku ktorému ho inšpirovali jeho manželky Isabelle Brandt a Helene Fourment. Prevládali monumentálne náboženské témy, mytologické, alegorické, portréty atď.

Na záver našej exkurzie sme ešte navštívili dom slávneho architekta Friedensreicha Hundertwassera, pre ktorého sú typické zvlnené línie, farebné plochy a chaotické rozmiestnenie prvkov. Celý dom sa niesol v romantickej jesennej atmosfére s pôsobivým osvetlením. Vďaka fe Tomy aj cesta späť prebehla bez najmenších problémov a s hodnotnými zážitkami sme sa vrátili domov. Už sa tešíme na najbližšiu exkurziu:-)

Mgr. Mária Martinková

späť