mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes138
mod_vvisit_counterVčera1363
mod_vvisit_counterTento týždeň5537
mod_vvisit_counterMinulý týždeň3335
mod_vvisit_counterTento mesiac138
mod_vvisit_counterMinulý mesiac14289
mod_vvisit_counterSpolu4404390

Kto je online

Máme  hostí: 27  pripojení
Úvod Rok 2014 11.12.2014 boli Hviezdy tiché
11.12.2014 boli Hviezdy tiché  PDF  Tlač  Email
Vo štvrtok,11.12.2014, sa študenti našej školy zúčastnili kultúrno-poznávacieho zájazdu do Banskej Bystrice. Cieľom bola prehliadka Stredoslovenskej galérie so stálou expozíciou v dome Dominika Skuteckého, a návšteva divadelného predstavenia – prednášky v Bábkovom divadle na Rázcestí „Hviezdy sú tiché“.

Po príjemnej ceste bez prekážok cez Donovaly nás privítala síce chladná, ale slnečná Banská Bystrica s predvianočnou vôňou medovníkov i punču na námestí. Na chvíľu sme sa zohriali pri expozícii obrazov nášho znamenitého portrétistu, vedutistu ale predovšetkým klasika realistického výtvarného názoru v slovenskom výtvarnom umení. S obdivom sme hľadeli na jeho Kotlárov, Autoportréty, ale hlavne na mnohým známy Trh v Banskej Bystrici, kde tak majstrovsky vystihol atmosféru i svetlo.

Po krátkej prechádzke mestom už naše kroky smerovali do Bábkového divadla na Rázcestí, kde sa pod názvom „Hviezdy sú tiché“ odvíjala sonda do denníkov 4 dievčat –Anny, Helgy, Alji a Tanje – ktoré zažili prvú alebo druhú svetovú vojnu a zanechali svoje svedectvo, aby sa história prestala opakovať. I napriek náročnej téme všetkých zaujalo divadelné spracovanie, scénická podoba, práca s rekvizitami i herecké výkony. Prostredníctvom vstupov historičky z Múzea SNP sme si pripomenuli aj neslávnu históriu židovských transportov a tak obohatili svoje poznatky z tejto kapitoly našej minulosti.

A hoci mnohé slová v nás ešte dlho budú rezonovať, všetci sme sa potešili, že budeme opäť zažívať bezproblémovú spiatočnú cestu cez Donovaly domov.

Spracovala Mgr. K.Žerebáková

späť