mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes1999
mod_vvisit_counterVčera373
mod_vvisit_counterTento týždeň3711
mod_vvisit_counterMinulý týždeň2821
mod_vvisit_counterTento mesiac2372
mod_vvisit_counterMinulý mesiac13673
mod_vvisit_counterSpolu4493251

Kto je online

Máme  hostí: 19  pripojení
Úvod Rok 2006 Projekt TROJHLAS v ŠÚV v Ružomberku
Projekt TROJHLAS v ŠÚV v Ružomberku  PDF  Tlač  Email
Utorok, 31 Október 2006 01:00
Projekt TROJHLAS s medzinárodnou účasťou vznikol v roku 2004. Samotný názov projektu hovorí o trojici partnerov: poľská Umelecká škola zo Zabrze, opavská Stredná priemyselná a umelecká škola z Českej republiky a Škola úžitkového výtvarníctva z Ružomberka - Slovenská republika. Tieto tri školy z rôznych štátov si našli spoločné aktivity vo forme workshop-ov.
Počas výmenných pobytov študentov a pedagógov v Poľsku a v Českej republike sa vyformovali mnohé priateľstvá, nezabudnuteľné stretnutia. Heintz Tobola, súčasný nemecký sochár, si našiel čas na stretnutie so študentmi počas pracovných výtvarných dielní v Zabrze. Beseda o jeho tvorbe bola trvalým zážitkom pre mnohých mladých výtvarníkov./Sochár Heintz Tobola sa narodil v Zabrze, pôsobí a tvorí v Nemecku a mestu Zabrze venoval súsošie na Námestie Slobody/.
Škola úžitkového výtvarníctva v Ružomberku sa stala od 13. - 20.októbra 2006 hosťujúcou školou pre študentov a učiteľov umeleckých škôl zo Zabrze; Poľsko a z Opavy; Česká republika.
Škola úžitkového výtvarníctva v Ružomberku má svoju tradíciu v odbore textilné výtvarníctvo. (Stredná priemyselná škola textilná, na pôde ktorej vznikla terajšia ŠÚV, mala od roku 1976 odbor textilné výtvarníctvo a študovali tu mnohí súčasní výtvarníci; Jozef Bajus, Pavol Rusko, ...)
Študenti zo zahraničia, videli prácu v ateliéroch textilného výtvarníctva. Vybrali si pre svoju tvorivú činnosť ateliér tkáčskej tvorby, ateliér pletiarskej tvorby, ateliér potláčania textílií a ateliér propagačného výtvarníctva.
Výtvarné objekty, ktoré vznikali v ateliéroch textilného výtvarníctva počas workshop-u sú dôkazom toho, že textilné výtvarníctvo v súčasnosti prekračuje rámec výroby a netreba ho spájať len s návrhárskou dielňou v textilných fabrikách. Odbor textilné výtvarníctvo presahuje šablóny textilu, rozširuje pohľad výtvarníka, podporuje tvorivosť, fantáziu a myslenie v nových tvorivých sférach. Študentovi, či profesionálnemu umelcovi sú v textilnom výtvarníctve ponúkané nové postupy ovplyvnené netradičnými materiálmi, modernými technológiami. Súčasné textilné výtvarníctvo ponúka využiť nové výtvarné princípy textilnej tvorby vo voľnej tvorbe.
Mladí autori umeleckých škôl z Poľska, z Českej republiky a Slovenska v rámci projektu Trojhlas využili ponúkané možnosti súčastného textilného výtvarníctva v plnej miere a predstavili svoju tvorbu vo výtvarných objektoch 19.októbra 2006 v Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku. Následne 9. novembra 2006 účastníci projektu nainštalovali spoločnú súbornú výstavu prác študentov a pedagógov zo všetkých troch stretnutí v Liptovskom múzeu v Ružomberku, ktorá potrvá do 15. januára 2007. Súborná výstava v januári 2007 poputuje do Opavy a v mesiaci marci 2007 si ju budú môcť pozrieť milovníci umenia v Zabrze v Poľsku.
Všetky výtvarné aktivity školy ŠÚV v Ružomberku boli podporované vedením školy a Mestským úradom v Ružomberku. Výsledky výstavy sú poďakovaním všetkých zúčastnených a zainteresovaných v projekte Trojhlas.

PaedDr.Ľubica Malíková

späť