mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes158
mod_vvisit_counterVčera306
mod_vvisit_counterTento týždeň1180
mod_vvisit_counterMinulý týždeň3507
mod_vvisit_counterTento mesiac464
mod_vvisit_counterMinulý mesiac14132
mod_vvisit_counterSpolu4071776

Kto je online

Máme  hostí: 10  pripojení
Úvod Rok 2021 Obrovský úspech našich absolventov na profesionálnej scéne
Obrovský úspech našich absolventov na profesionálnej scéne  PDF  Tlač  Email
 
Do najprestížnejšej súťaže na Slovensku „Maľba 2021 - Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov“ vo vekovej kategórii 24 - 35 rokov sa prihlásilo  111 maliarok a maliarov z toho  55 po prvýkrát. Súťaž je určená výhradne pre výtvarných umelcov s ukončeným výtvarným vzdelaním (absolventi VŠ výtvarného zamerania s minimálne bakalárskym diplomom). Súťaž nie je určená amatérskym ani insitným umelcom.

Medzinárodná porota expertov na výtvarné umenie vybrala spomedzi všetkých finálovú dvadsiatku, v ktorej medzi najvýraznejšie talenty súčasnej mladej generácie výtvarníkov bolo nominovaných až päť našich absolventiek:  Anna Mária Beňová študovala na propagačnom výtvarníctve, Lucia Dunajová, Ivana Mojšová, Kristýna Záhorová odbor úžitková maľba a Simona Štulerová odbor textilné výtvarníctvo.

Najvyššie uznanie medzinárodnej poroty tento krát získali Rita Koszorús, Ivana Mojšová a Év van Hettmer.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa 30. septembra  odohrávoalo v bratislavskej Galérii Nedbalka pred obrazom Ivany Mojšovej s názvom “ This is a painting of triumphal photography by David Chancellor“, ktorá za toto dielo  získala fantastické 2. miesto .

Ivanina maľba je podľa poroty mimoriadnym vizuálnym zážitkom – nielen v kombinácii farieb, ale aj kompozíciou vystavanou na takmer abstraktných častiach v kontraste so silným figurálnym motívom. Maľba zaujme aj ikonickým gestom – umelkyňa sa svojím autoportrétom zobrazila ako lovkyňa kurátora. Slovo kurátor je zreteľne napísané v oku antilopy.

Predseda poroty Andreas Hoffer, kurátor Kumsthale v rakúskom Kremse povedal: V portfóliu autorky videli porotcovia aj viacero pozoruhodných ďalších diel, no rozhodli sa, že táto je jej najlepšia a na rozdiel od víťazky ešte za sebou nemá takú jasnú cestu. „ Myslím , že má veľkú budúcnosť a verím, že ocenenie pre ňu môže byť povzbudením, akou cestou sa ďalej vydať.“

Diela všetkých 20 finalistov 16. ročníka súťaže Maľba 2021 sú vystavené  v bratislavskej Galérii Nedbalka až do 7. novembra 2021. https://www.nadaciavub.sk/malba/galeria/#tab_1

Gratulujeme všetkým nominovaným, a prajeme veľa tvorivej energie, ich úspech nás veľmi  potešil  a povzbudil v ďalšej práci.

                                                              

                                                        Za kolektív pedagógov Mgr. art. Andrea Ševčíková Marčeková

O výsledkoch súťaže následne píšu všetky mienkotvorné denníky SME, Pravda, Denník N dvojstranové články.