mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes183
mod_vvisit_counterVčera1363
mod_vvisit_counterTento týždeň5582
mod_vvisit_counterMinulý týždeň3335
mod_vvisit_counterTento mesiac183
mod_vvisit_counterMinulý mesiac14289
mod_vvisit_counterSpolu4404435

Kto je online

Máme  hostí: 21  pripojení
Úvod Rok 2014 Miró, Velázques, Giacometti a ŠÚV vo Viedni
Miró, Velázques, Giacometti a ŠÚV vo Viedni  PDF  Tlač  Email
Mená týchto excelentných autorov nás veru opäť prilákali do Viedne. A tak sme sa v stredu 3. decembra v ranných skorých hodinách vybrali plní očakávania do tejto blízkej metropoly. Aj počasie nám vychádzalo v ústrety a krátko po desiatej sme sa už ocitli v centre mesta. 

Naše prvé kroky smerovali do Albertiny, kde bola výstava venovaná španielskemu surrealistovi, maliarovi, grafikovi a sochárovi Joanovi Miró. Očaril nás jeho súkromný imaginatívny svet žien, vtákov, slnka, hviezd a mesiaca......., kde všetko spolu vytvára harmonickú jednotu. Obohatil nás i pohľad na jeho sochárske diela. Ďalej sme pokračovali v Leopoldovom múzeu, kde nás fascinovali sochy, ale i kresby a maľby Alberta Giacomettiho, švajčiarskeho sochára, narodeného v blízkosti talianskych hraníc. Bolo úžasné vidieť naživo jeho elegantné, vyštíhlené sochy až na „dreň ľudskej existencie“, ktoré vytváral pod vplyvom existencionalistickej filozofie francúzskeho filozofa Jeana Paula Sartra. Do tretice nás čakala čerešnička v podobe výstavy velikána španielskeho baroka - Diega Velázqueza. Boli tu portréty, ktoré vytvoril na madridskom dvore - portréty kráľovskej rodiny Filipa IV., i jeho autoportréty, tiež žánrové výjavy a jedno z jeho najznámejších diel Venuša s Amorom / Venušina toaleta/, ojedinelý ženský akt v španielskom maliarstve 17. storočia. Na záver sa nás zapôsobila i úžasná vianočná atmosféra. Našu exkurziu sme zavŕšili pred Schonbrunnom a plní zážitkov sme sa šťastlivo vydali na cestu domov. V autobuse sme si vymieňali dojmy, študenti boli nadšení a už sa všetci tešíme na najbližšiu zahraničnú exkurziu v marci – Provensálsko.

Mgr. M. Martinková, Mgr. H. Micanová, Mgr.A. Sunik

späť